Strona archiwalna. Zapraszamy do aktualnego serwisu > link

Pułapki językowe II Dyktanda UW

„Nie wiedząc – senli to czy jawa? – już po niecałej półgodzinie ugrzązłem w mig, ni stąd ni zowąd, na supertrudnym egzaminie”. 25 listopada odbyło się II Dyktando Uniwersytetu Warszawskiego. O tym, kto zostanie Uniwersyteckim Mistrzem Ortografii, dowiemy się 10 grudnia.

II Dyktando Uniwersytetu Warszawskiego, podobnie jak jego pierwsza edycja, odbyło się online. Nadesłano ok. 150 prac konkursowych. Uczestnicy dyktanda zmierzyli się z wieloma trudnościami ortograficznymi i interpunkcyjnymi.

– Pułapki dotyczyły głównie pisowni łącznej i rozdzielnej oraz wielką i małą literą. Zasady związane z tymi zagadnieniami, czysto konwencjonalne, nieopierające się na systemie językowym, są najtrudniejsze – podsumowuje dr Agata Hącia z Obserwatorium Językowego UW, które zorganizowało konkurs.

Autorką tekstu dyktanda jest dr Barbara Pędzich z Obserwatorium Językowego UW oraz Instytutu Języka Polskiego UW. Tegoroczne dyktando, tak jak rok temu, miało formę zabawnego wierszyka. Liczył 236 wyrazów i był rymowany. Jego tematyka dotyczyła studenta, który zasnął podczas zajęć odbywających się zdalnie. Pełny tekst dyktanda znajduje się na stronie Obserwatorium Językowego UW.

Fragment II Dyktanda Uniwersytetu Warszawskiego

Niedawno, ździebko niewyspany, tkwiąc na zajęciach onlinowych¹,
kontemplowałem sens konkluzji najświeższych hitów hiphopowych².
Za nic nie przeczułbym podówczas, ślęcząc przy minimonitorze,
że mnie tak z nagła i znienacka niepowstrzymana senność zmoże.

¹albo: on-linowych (online’owych, on-line’owych)
²albo: hip-hopowych

Po napisaniu tekstu dyktanda uczestnicy zostali poproszeni o przesłanie go e-mailem pod adresem podanym przez organizatorów. Zapis transmisji dyktanda dostępny jest na profilu UW na YouTube.

Ogłoszenie wyników dyktanda odbędzie się 10 grudnia o godz. 10.00 podczas transmisji online na kanale YouTube oraz na stronie OJ UW. Zwycięzca zostanie uhonorowany tytułem Uniwersyteckiego Mistrza Ortografii 2021, a zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca – tytułem Uniwersyteckiego Wicemistrza Ortografii 2021.

 

Źródło: www.uw.edu.pl


Data publikacji: 26 listopada 2021

Data ostatniej modyfikacji: 10 grudnia 2021